Jak alkoholizm rodziców wpływa na dzieci?

Alkoholizm to problem, który stale pojawia się w wielu rodzinach. W miarę postępowania uzależnienia, staje się ona coraz bardziej dysfunkcyjna. Problem jednak nie dotyka tylko osoby uzależnionej, ale całej rodziny. Wszystko zaczyna się kręcić wokół osoby uzależnionej, a to jej zachowanie decyduje o tym, jak będą funkcjonować pozostali członkowie rodziny.

Współuzależnienie od alkoholu

Uzależnienie jednego z rodziców staje się sekretem nie tylko na zewnątrz, ale także wewnątrz rodziny. Najczęściej to współmałżonek uzależnionej osoby przejmuje wszystkie jego obowiązki. Stara się, aby wszystko wyglądało normalnie i nie wzbudzało podejrzeń, że w rodzinie dzieje się coś złego. Tę osobę określa się jako współuzależnioną, nawet jeśli nie ma problemów z alkoholem.

Rola dziecka w uzależnionej rodzinie

Najtrudniejszą rolę przyjmują dzieci – muszą stanowić zbiorowy system ochronny tak, by rodzina mogła dalej funkcjonować. Można wyróżnić 4 role, które dzieci przyjmują, a są one zależne między innymi od wieku czy też poczucia odpowiedzialności za rodzinę. Jedną z ról, jaką przyjmuje dziecko jest bohater rodziny. Zazwyczaj to najstarsze dziecko, które ma poczucie odpowiedzialności za rodzinę. W szkole zazwyczaj są to osoby z bardzo dobrymi ocenami, wyróżniają się w nauce i sprawiają wrażenie osób, które bardzo dobrze radzą sobie w życiu. Przez problemy w domu są zbyt poważne jak na swój wiek. Kolejna rola to kozioł ofiarny, a jego głównym zadaniem jest odwracanie uwagi od problemów, które mają miejsce w domu rodzinnym. Takie dziecko bardzo często wdaje się w bójki, ucieka z domu czy też zaczyna mieć problemy z narkotykami. Z jednej strony jest to odwrócenie uwagi od tego co dzieje się w rodzinie, z drugiej strony to sposób na odreagowanie. Trzecią rolą, którą można wyróżnić, jest dziecko zagubione, które nie może się odnaleźć w tej sytuacji. Żyje we własnym świecie, ma poczucie winy, samotności. Nie może sobie znaleźć miejsca w domu ani w szkole. Zazwyczaj jest to dziecko wycofane, poza zasięgiem kłótni rodzinnych. Ostatnią wyróżnianą rolą jest maskotka. W odróżnieniu od kozła ofiarnego, maskotka odwraca uwagę od problemów rodziny w sposób pozytywny. Przymila się, błaznuje, jej zadaniem jest rozweselenie rodziny . Najczęściej maskotką bywa najmłodsze z dzieci, które nie do końca zdaje sobie sprawę z problemów rodziny. Wprowadza optymistyczny nastrój, stara się by wszyscy byli szczęśliwi.

Terapie Tu i Teraz