Dlaczego alkoholik wraca do picia?

Alkoholizm jest problemem, który w dzisiejszym społeczeństwie występuje bardzo często. Jest to jednostka chorobowa, której objawy bardzo często potrafią być nieoczywiste dla osób, które cierpią na alkoholizm. Oznacza to, że wiele osób uzależnionych od alkoholu może nie zdawać sobie sprawy ze swojego problemu. Jak rozpoznać początki alkoholizmu oraz dlaczego alkoholik często wraca do picia? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym artykule.

Początki alkoholizmu

Początki choroby alkoholowej mogą być bardzo niewinne. Wiele osób, które mają problem z alkoholem, może nie zdawać sobie z tego sprawy w początkowym stadium choroby. Pierwszym widocznym objawem jest wmawianie sobie oraz wszystkim osobom dookoła, że nie ma się problemu z alkoholem lub usprawiedliwianie jego spożywania, najczęściej w niezbyt logiczny sposób. Zastanawianie się nad tym, czy spożywamy za dużo alkoholu również może świadczyć o tym, że najprawdopodobniej mamy problem alkoholowy.

Tak naprawdę początki alkoholizmu zaczynają się w momencie, w którym nie wyobrażamy sobie dnia bez wypicia przynajmniej butelki piwa lub lampki wina. Wiele osób na początku traktuje to jako nawyk, jednak należy wiedzieć, że alkohol jest substancją psychoaktywną, co oznacza, że wpływa ona na nasz umysł, który może domagać się spożycia alkoholu.

Dlaczego alkoholik wraca do picia?

Bardzo często zdarza się, że osoba uzależniona, która uczęszczała na terapię, wraca do picia alkoholu. W tym przypadku problem leży najczęściej w motywacji. Aby całkowicie uwolnić się od spożywania alkoholu należy zrozumieć zasadę działania tej używki oraz sposób, w jaki uzależnia ona nasz organizm.

Osoba, która po terapii wraca do picia alkoholu najczęściej nie staje się alkoholikiem od razu. Na samym początku decyduje się ona na okazjonalne, „kontrolowane” picie. Taka osoba myśli, że skoro już pokonała problem alkoholowy to drugi raz nie będzie w stanie się uzależnić, co stanowi jedną z największych pułapek myślowych. Na początku będzie ona spożywać alkohol przy określonych okazjach, jednak z czasem zacznie ona szukać okazji do spożycia alkoholu.

Więcej informacji na temat początków alkoholizmu znajdziesz na stronie https://www.alkoholizm.org.pl/czy-jestem-alkoholikiem-jesli-sie-wahasz/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × 3 =