Zaburzenia psychiczne wynikające z nadużywania alkoholu

Poważny wpływ na układ nerwowy ma spożywanie alkoholu w dużych ilościach. Warto zwrócić uwagę na fakt, że powoduje to negatywne zmiany nie tylko w zachowaniu, ale również myśleniu osoby pijącej.

Kim jest alkoholik?

Czasami ciężko jest zrozumieć, kim jest trzeźwy alkoholik – jego zachowanie może nawet nie odbiegać od normy. Trzeba przyznać, że trzeźwy alkoholik zachowanie naturalne ma opanowane do perfekcji – dzięki temu dobrze się kamufluje. Jednak można wyróżnić kilka zachowań, które są charakterystyczne dla ukrywanego uzależnienia. Typowym zachowaniem alkoholika jest prowokowanie konfliktów, kłótni oraz awantur. Takiej osobie zdarza się zaniedbywać obowiązki zawodowe oraz rodzinne. Po odstawieniu alkoholu pojawia się niepokój, wahania nastroju oraz rozdrażnienie. Należy pamiętać, że nie da się pomóc komuś, kto sam nie widzi problemu w stylu życia. Podstawą każdej terapii jest zrozumienie źródła problemów i nauczenie się życia na nowo. Warto mieć na uwadze, że do zmiany zachowań i poważnych zaburzeń psychicznych prowadzi systematyczne spożywanie alkoholu.

Trzeźwy alkoholik zachowanie

Klasyfikacja zaburzeń psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego jest niezwykle skutecznym narzędziem diagnozowania występującego uzależnienia. Jeśli przynajmniej dwa spośród wymienionych niżej symptomów utrzymują się przez co najmniej 12 miesięcy to można mówić o problemie alkoholowym. Osobie uzależnionej zdarza się spożywać alkohol w ilościach większych, niż zamierzała. Wszelkie próby kontrolowania lub ograniczenia picia skutkują uporczywym pragnieniem, którego nie da się w żaden sposób wyeliminować. Czasami potrzeba picia jest tak silna, że nie da się myśleć o niczym innym. Osoba uzależniona rezygnuje z aktywności rekreacyjnych oraz społecznych, ponieważ nie ma na nie czasu. Nadmierne picie alkoholu prowadzi także do problemów ze zdrowiem oraz depresji. Sytuacja robi się naprawdę niebezpieczna, jeśli alkoholik zaczyna opijać się w samotności. Do tego pojawia się jeszcze tolerancja na alkohol, która sprawia, że pożądany efekt upojenia można osiągnąć dopiero po wypiciu bardzo dużej ilości alkoholu. Objawy zespołu abstynencyjnego pojawiają się bezpośrednio po odstawieniu alkoholu.

Więcej informacji o zachowaniach typowych dla problemu alkoholowego można znaleźć na stronie https://alkoholizm.org.pl/zachowania-swiadczace-o-problemie-alkoholowym/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

twenty − 15 =