Jak rozwija się uzależnienie od alkoholu?

Leczenie alkoholizmu

Uzależnienie od alkoholu to choroba, która rozwija się niepostrzeżenie. Na początku nie traktujemy alkoholu jako coś złego – sięgamy po niego aby się rozluźnić i dobrze bawić. Z czasem jednak potrzeba picia jest silniejsza od nas i wysuwa się na pierwszy plan. Szukasz okazji do picia, a po pewnym czasie nie zależy Ci już czy się z kimś spotkasz – ważne tylko żeby się napić. Z czasem zaczynasz wypijać coraz więcej, przekraczasz cały czas swój limit picia.

Choroba alkoholowa – rozwój i etapy

Każdy kolejny rok dla alkoholika jest coraz bardziej niebezpieczny. Zaczynają się pojawiać pomysły związane z jazdą samochodem po pijanemu. Następnymi konsekwencjami może być utrata pracy, rozstanie i rozwód czy też długi. Wyróżnia się cztery fazy alkoholizmu. Pierwsza z nich to faza wstępna, w której dochodzi do uzależnienia psychicznego. Picie o charakterze towarzyskim zaczyna się przeradzać się w picie na rozładowanie napięcia czy poprawę samopoczucia. Alkoholik zaczyna szukać sytuacji, w których na pewno pojawi się alkohol.

Choroba alkoholowa na tym etapie charakteryzuje się posiadaniem względnej kontroli nad piciem, jednak wzrasta tolerancja na alkohol. Druga faza to faza ostrzegawcza, w której alkoholik zaczyna coraz częściej szukać okazji do picia. Jeśli spotyka się ze znajomymi, to inicjuje spożywanie alkoholu, a także zwiększa tempo, aby dostosować ilość alkoholu do swoich zapotrzebować. Alkohol przynosi ulgę, a alkoholik nie jest w stanie odmówić sobie kolejnych kieliszków. Często zaczyna mu się urywać film, nie pamięta co robił ani co mówił.

Trzecia faza nazywa się krytyczną, a charakteryzuje ją to, że zaraz po spożyciu alkoholu, pojawia się pragnienie dalszego picia. Alkoholik zaczyna tracić kontrole nad rozpoczętym piciem. Tutaj można mówić o tym, że alkoholizm jest już na dość wysokim poziomie. Rodzina zaczyna się izolować od alkoholika, a jego picie jest coraz bardziej dostrzegalne. Winę za swoją sytuacje obarcza otoczenie. Jest w stanie podjąć abstynencję, ale każda próba kończy się powrotem do picia.

Ostatnia faza to faza przewlekła, gdzie alkoholik pije ciągle, a nawet upija się kilka razy w ciągu dnia. Stan upojenia trwa całymi tygodniami czy nawet miesiącami, aż do pojawienia się objawów zatrucia.

Terapie Tu i Teraz