Testy na alkoholizm – czy są wiarygodne?

Testy na alkoholizm

Od wielu lat w sieci dostępne są testy na alkoholizm. Czy są one wiarygodne?

Test na alkoholizm

Alkoholizm to uzależnienie, które dotyka ogromną liczbę ludzi w Polsce i na świecie. Jest to choroba, która niszczy nie tylko pijącą osobę, ale też jej środowisko i najbliższych. Oczywiste jest, że spożywanie nadmiernych ilości alkoholu bez kontroli może prowadzić do pojawienia się bardzo ciężkich objawów odstawienia. W niektórych przypadkach konieczne jest skorzystanie z pomocy specjalistów, a alkoholik musi poddać się leczeniu. Warto pamiętać o tym, że alkohol uszkadza mózg i powoduje nieodwracalne zmiany zdrowotne. Choroba alkoholowa nie ujawnia się od razu – często na pierwsze poważne objawy można czekać latami. Jak sprawdzić, czy jest się alkoholikiem? Na wstępie należy zaznaczyć, że niezależnie od tego, jak często pity jest alkohol, czy weekendami, czy też okazjonalnie, każda z takich sytuacji im częściej będzie powielana, tym większe jest ryzyko wystąpienia groźnej choroby.

W sieci dostępne są testy na alkoholizm, w których osoba zainteresowana może odpowiedzieć na bardzo szczegółowe pytania. Po wykonaniu takiego testu, algorytm podsumowuje stan uzależnienia alkoholowego. Czy jest to rozwiązanie godne polecenia? Oczywiście wypełnienie takiego testu może być bardzo przydatne, ponieważ sama chęć uczestnictwa w takim „badaniu” może być pierwszym krokiem do uświadomienia sobie, że spożywanie alkoholu nie jest już kontrolowane. Jednak dostępne w sieci testy na alkoholizm lepiej traktować jako narzędzie pomocnicze. Nawet najbardziej rozbudowany test składający się z ogromnej bazy pytań nie zastąpi konsultacji z lekarzem lub innym specjalistą od uzależnień. W przypadku alkoholizmu najważniejsze jest to, aby jak najszybciej skorzystać z profesjonalnej pomocy. Nie można wstydzić się uzależnienia, a wypieranie faktu o jego istnieniu nie wniesie nic dobrego.
Po więcej informacji na temat testów na alkoholizm, warto odwiedzić stronę https://www.alkoholizm.org.pl/test-na-alkoholizm-jak-rozpoznac-problem/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

one × two =