Czy detoks alkoholowy może być niebezpieczny dla pacjenta?

Wiele osób nie wie, jak poradzić sobie z nałogiem i na własną rękę próbuje z niego wyjść. Szybkie odstawienie alkoholu nie jest proste, ani do końca bezpieczne, jeśli nie mamy kogoś doświadczonego, kto wskaże nam właściwą drogę.

Czym jest nałóg?

Uzależnienie następuje w wyniku reakcji, które zachodzą w naszym mózgu. Mózg zaczyna traktować alkohol jako nagrodę i przyjemność. W momencie kiedy organizm systematycznie dostaje substancję odurzającą, domaga się jej w przypadku braku. Z czasem osoba uzależniona nie potrafi funkcjonować bez używki, która ją odurza, a organizm walczy o jej uzupełnienie. Powstaje błędne koło, w którym alkohol jest jedynym rozwiązaniem, a zarazem uniemożliwia normalne funkcjonowanie w życiu codziennym.

Detoks alkoholowy – jak wygląda?

W celu rozpoczęcia kuracji najefektywniejszym sposobem będzie zgłoszenie się do odpowiedniej placówki, w której lekarze i psychologowie pomogą uporać się z problemem. W pierwszej kolejności organizm musi zostać odtruty. W tym celu wprowadza się całkowitą abstynencję wspomaganą środkami farmakologicznymi, aby móc uwolnić organizm od trucizny i pozwolić mu na regenerację. Jest to początek drogi, jaką ma do przebycia osoba na terapii. Kolejnym krokiem jest zadbanie o kondycję psychiczną. Psychoterapia dostarcza uzależnionemu narzędzia do walki z problemem. Ponadto bardzo ważne jest poznanie przyczyny alkoholizmu, aby raz na zawsze się od niego uwolnić.

Detoks alkoholowy Katowice

Odwyk alkoholowy jest pierwszym krokiem do odzyskania dawnego życia. Terapie grupowe i indywidualne organizowane w specjalnej placówce, pomogą przejść przez ciężki okres.

Więcej informacji na temat detoksu alkoholowego w Katowicach można znaleźć na stronie: https://www.alkoholizm.org.pl/detoks-alkoholowy-katowice/

Warto skorzystać z oferowanej pomocy. Działanie na własną rękę bardzo często nie przynosi pożądanych efektów, a osoba uzależniona wraca do nałogu. Co więcej, drastyczne odstawienie może mieć nieprzewidziane skutki. Organizm, może bardzo źle zareagować na odstawienie substancji, od której się uzależnił. Alkoholowy zespół abstynencyjny bywa niegroźny, choć w skrajnych przypadkach może stanowić realne zagrożenie życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × one =