Tato, Mamo nie pijcie już! Czyli wpływ alkoholizmu na życie dziecka

Tato, Mamo nie pijcie już! Czyli wpływ alkoholizmu na życie dziecka

Dorastanie w rodzinie dysfunkcyjnej kształtuje całe, dorosłe życie małego dziecka. Przemoc słowna, fizyczna czy występujące na porządku dziennych uzależnienie od używek sprawia, że szansa na powielenie schematu rodziców znacznie wzrasta. Taka sytuacja występuje gdy dziecku towarzyszy choroba alkoholowa rodziców, a leczenie alkoholizmu spychane jest na dalszy plan.

Stres, niepokój, brak kontroli

Dziecko wychowywane przez alkoholików jest narażone na codzienny stres i niepięcie. Długo utrzymująca się niepewność i nieprzewidywalność wydarzeń, np. oczekiwanie na pijanego rodzica, sprawiają, że dziecko traci kontrolę nad swoim życiem. Dochodzi także do tłumienia własnych emocji i zanikania relacji z rówieśnikami, dziecko się zamyka na świat i komunikację z innymi, a następnie wszystkie te problemy przekłada na swoje dorosłe życie.

Dorosłe dzieci alkoholików

Dorosłe dzieci alkoholików, w skrócie DDA, powielają wzorce zachowań z dzieciństwa. Nawet kiedy odetną się od dysfunkcyjnych rodziców ich poczucie niedostosowania i bezwartościowości wpływa na ich relacje z kolegami, przyjaciółmi, partnerami. Największe problemy tworzą się jednak w relacji dorosłych dzieci alkoholików ze sobą.

Syndrom DDA przejawia się m.in. w niskim poziomie samoakceptacji. Brak akceptacji i poczucie beznadziei sprawia, że dorosłe dzieci alkoholików szukają punktów odniesienia i akceptacji w źródłach zewnętrznych. Często wtedy sami wkraczają na drogę uzależnienia od innych ludzi lub używek, w tym alkoholu. Choroba alkoholowa występująca u DDA nie jest rzadkością, choć można się przed nią ustrzec.

DDA w związkach

Dziecko wychowane przez pijącego rodzica lub rodziców uczy się milczeć na temat swoich potrzeb i problemów. W dorosłych życiu przekłada się to bezpośrednio na związki dorosłych dzieci alkoholików. Brak komunikacji z partnerem często prowadzi do trudności nawiązania relacji lub późniejszego jej rozpadu.

Leczenie alkoholizmu to długotrwały i żmudny proces, który powinien objąć całą rodzinę, a nie tyko osobę pijącą. Skuteczne leczenie całej rodziny daje nadzieję na zdrowy psychicznie start w dorosłość dzieci z rodzin dysfunkcyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

twenty − 14 =