Alkohol jak główny sprawca chorób nowotworowych

Niestety w ostatnim czasie coraz więcej osób cierpi z powodu chorób nowotworach. To właśnie choroba nowotworowa jest jedną z głównych przyczyn zgonów. Wiele czynników wpływa na zwiększenie ryzyka zachorowalności na raka. Mają znaczenie nie tylko geny (ryzyko dziedziczenia), ale także styl życia, dieta, brak ruchu oraz środowisko, w którym żyjemy. Palenie papierosów oraz spożywanie alkoholu również znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej.

Spożywanie alkoholu a choroby nowotworowe

Nadmierne spożywanie alkoholu zwiększa ryzyko rozwoju wielu rodzajów nowotworów: jamy ustnej, gardła, krtani, przełyku, jelita grubego i odbytu, a także piersi. Alkohol zaburza proces naprawy DNA, wykazuje działanie miejscowe i uszkadza komórki prowadząc do procesu nowotworzenia. A ryzyko to wzrasta wraz z ilością spożywanego alkoholu. Dlatego alkoholizm stanowi duże zagrożenie wystąpienia choroby nowotworowej.

Alkohol a rak jelita grubego

Niektóre badania pokazują, że 50g czystego alkoholu dziennie (czyli 100 g wódki, 400 ml wina lub 1l piwa) zwiększają ryzyko zachorowania na raka grubego aż o 52%, w porównaniu do osób niespożywających alkoholu. Za dopuszczalną i względnie bezpieczną ilość spożywanego alkoholu dziennie uznaje się:

  • dla kobiet – 10 g (30 ml wódki, 100 ml wina, 285 ml mocnego piwa lub 375 ml lekkiego piwa;
  • dla mężczyzny dopuszczalne jest spożycie dwukrotnie wyższe.

Profilaktyka a nowotwór jelita grubego

Profilaktyka jest podstawą w zapobieganiu wystąpienia wielu chorób, również nowotworowych. Można zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby poprzez badania profilaktyczne, zdrową dietę, regularną aktywność fizyczną czy unikanie alkoholu i papierosów. W zawiązku z tym, że już sama choroba alkoholowa wyrządza szkody naszemu organizmowi do tego znacznie podnosząc ryzyko zachorowania miedzy innymi na raka jelita grubego, to im szybciej podejmie się leczenie alkoholizmu tym lepiej. Jest to bardzo ważne by konsekwencje nadużywania alkoholu nie stały się nieodwracalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

nineteen + 5 =