Leczenie alkoholizmu w ośrodku publicznym, a prywatnym

Leczenie alkoholizmu w ośrodku publicznym, a prywatnym

Alkoholizm – trudno go zdefiniować w jednym zdaniu, jest to bardzo szeroki temat, tym bardziej, że może przybierać różne formy. Definicja alkoholizmu mówi, że jest to choroba alkoholowa, uzależnienie od alkoholu, zaburzenie polegające na utracie kontroli nad ilością spożywanego alkoholu. I nie można się z tym nie zgodzić.

Jednak alkoholizm to również choroba. Poważna choroba, której nie można ignorować, ale którą trzeba bezwzględnie należy leczyć. Jak wiadomo do skutecznej terapii przede wszystkim musi być dobra wola osoby uzależnionej. Na ogół terapie, do których uzależniona osoba jest przymuszana, nie przynoszą pożądanego rezultatu.

W jaki sposób można leczyć osobę uzależnioną od alkoholu?

Leczenie alkoholizmu odbywa się zazwyczaj podczas terapii indywidualnej i/lub grupowej. Terapie polegają na regularnych spotkaniach, które umożliwiają zdobycie lub pogłębiają wiedzę chorego z zakresu alkoholizmu. Mają doprowadzić do przyznania się przed samym sobą do problemu jakim jest alkoholizm oraz akceptację samego siebie jako alkoholika.

Terapie organizowane są w formie:

  • Wspólnoty Anonimowych Alkoholików (mitingi AA, na których osoby uzależnione dzielą się swoimi doświadczeniami w walce z chorobą i udzielają wzajemnego wsparcia);
  • Kluby Abstynenta (miejsce osób niepijących, niekoniecznie uzależnionych. Propagują trzeźwy model życia).
  • Prywatne lub publiczne Ośrodki Terapii Uzależnień (oferowana jest tu profesjonalna psychoterapia uzależnienia. Prowadzą ją certyfikowani specjaliści. Mogą przybierać formę zarówno ambulatoryjną, czyli jako poradnia lub stacjonarną (tzw. całodobowe lub zamknięte).

Terapie prowadzone w Ośrodkach Terapii wydają się być najskuteczniejszą formą walki z nałogiem. Pytanie, który ośrodek wybrać. Prywatny czy publiczny.

Na korzyść ośrodków publicznych przemawia tak naprawdę jedynie fakt, że są bezpłatne. Poza tym nie ma żadnych innych zalet przemawiających na jego korzyść.

Natomiast terapia alkoholowa prowadzona w prywatnym ośrodku ma dość dużo korzyści. Po pierwsze wyspecjalizowana, dobrze dobrana grupa specjalistów, po drugie lepsze warunki mieszkaniowe. Poza tym prywatny ośrodek leczenie alkoholizmu traktuje bardzo indywidualnie, podczas gdy w prywatnych ośrodkach często zdarza się tworzenie terapii masowych dla ludzi z różnymi problemami.

Jeśli więc finanse nie stanowią przeszkody, zdecydowanie korzystniejsza jest terapia w Prywatnym Ośrodku Leczenia Uzależnień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 − 5 =