Co się stanie, gdy uzależniony odstawi alkohol?

Alkoholizm jest jedną z częstszych, a jednocześnie najtrudniejszych chorób cywilizacyjnych. Brak kontroli nad spożywaniem trunków dotyczy coraz większej liczby osób. Na dodatek leczenie alkoholizmu to bardzo skomplikowany proces, który wymaga ogromnych pokładów sił, motywacji, samozaparcia oraz wiedzy na temat swojej choroby. Wychodzenie z nałogu trwa czasem latami, a nad wszystkim powinien czuwać specjalista.

Warto zatem mieć pełną świadomość, co może się stać, gdy czynny alkoholik nagle przestanie pić. Zrezygnowanie z przyjmowania trunków jest wówczas dla organizmu, a zwłaszcza dla układu nerwowego, swego rodzaju „szokiem”. Może więc dojść wtedy do zmian, które wiążą się z wystąpieniem szeregu niekoniecznie przyjemnych symptomów. Skutki odstawienia alkoholu określane są przez specjalistów mianem alkoholowego zespołu odstawiennego (lub abstynencyjnego), który pojawia się w ciągu pierwszych 48 godzin. Całość może mieć bardzo różny przebieg i nasilenie. Wyróżnia się podział na dwie główne formy zespołu abstynencyjnego.

W sytuacji, gdy skutki odstawienia alkoholu są lżejsze, pojawiają się szybko (w ciągu paru godzin) i nie zagrażają życiu, mówimy o niepowikłanym zespole odstawiennym. Wówczas główne objawy to ból głowy, nadpotliwość, szybsze tętno, podwyższone ciśnienie krwi, nudności, wymioty, kłopoty z zasypianiem, drżenie powiek i dłoni, pobudzenie, rozdrażnienie oraz ogólne osłabienie organizmu. Można więc stwierdzić, że w takim przypadki skutki odstawienia alkoholu są zdecydowanie nieprzyjemne, jednak mimo wszystko dość łagodne.

Nagłe przerwanie picia może u osoby chorej na alkoholizm spowodować również o wiele cięższe objawy. Chodzi tu o zespół odstawienny powikłany, który atakuje po parunastu godzinach od momentu odstawienia alkoholu. Jego przebieg jest znacznie trudniejszy, a występujące symptomy mogą doprowadzić nawet do śmierci. Chory z reguły majaczy, miewa dość silne urojenia i napady lękowe, ciężko mu się poruszać. Jego źrenice ulegają rozszerzeniu, do tego dochodzą drgawki i możliwe napady padaczki. Pojawiają się też zaburzenia świadomości, stan psychozy, poczucie dezorientacji, a nawet myśli samobójcze. Zawsze więc leczenie alkoholizmu powinno być przeprowadzane przy wsparciu profesjonalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

9 + 10 =