Czy ośrodki leczenia uzależnienia są skuteczne?

Choroba alkoholowa znacznie ogranicza wolę, poważnie upośledza podejmowanie właściwych decyzji, skutkuje zaburzeniami relacji uzależnionego z innymi osobami. Nieleczona prowadzi do poważnych deficytów w funkcjonowaniu wątroby, serca, nerek, żołądka i w konsekwencji do śmierci chorego. Leczenie alkoholizmu, to ratunek przed utratą rodziny, pracy, a nawet życia.

Gdy alkohol przejmuje kontrolę

Dla alkoholika każda okazja do napicia się jest dobra. A tak właściwie, to on nie potrzebuje okazji, żeby się napić. Mimo, że syndromy choroby alkoholowej pojawiają się dość wcześnie, to uzależnieni najczęściej unikają nazwania problemu po imieniu, nie przyznają się do uzależnienia, przez co odsuwają w czasie początek terapii.

Na uzależnienie od alkoholu mogą wskazywać następujące objawy:
• utrata kontroli nad ilością wypijanego trunku – przekraczanie granicy mimo świadomości, gdzie kończy się bezpieczny stan względnej trzeźwości a zaczyna się upojenie alkoholowe,
• odczuwanie głodu alkoholowego,
• stosowanie metody klina, czyli sięganie po alkohol w celu złagodzenia skutków wypicia nadmiernej ilości poprzedniego dnia,
• szukanie albo stwarzanie okazji do wypicia, sięganie po alkohol w samotności,
• pojawienie się zespołu objawów abstynencyjnych (potliwość, nerwowość, drżenie mięśni, bezsenność) na skutek odstawienia alkoholu.

Aby rozpocząć leczenie alkoholizmu wystarczy jeden z tych objawów, ale rzadko występują one pojedynczo.

Leczenie stacjonarne czy w ośrodkach?

Alkoholizm wymaga przede wszystkim kompleksowej terapii psychologicznej, ale często stosuje się również metodę detoksu oraz wsparcie farmakologiczne. W ośrodkach miejskich przy poradniach psychiatrycznych i psychologicznych albo przy parafiach funkcjonują koła AA. Terapie polegają na mityngach – zbiorowej terapii raz – dwa razy w tygodniu. Osoby poddające się takiemu leczeniu mogą normalnie pracować i funkcjonować na co dzień. Jednak leczenie trwa bardzo długo, a fakt przebywania w tym samym otoczeniu najczęściej nie pomaga w rozpoczęciu nowego życia.

W celu zintensyfikowania działań, wybrania wielopłaszczyznowej terapii warto wybrać ośrodek leczenia alkoholizmu, który wymaga oderwania się od codzienności. Do niezbyt licznego grona placówek tego typu funkcjonujących w Polsce dołączają ostatnio prywatne ośrodki terapeutyczne, które zakresem swoich usług, a przede wszystkim standardem pobytu oraz jakością świadczonych usług znacznie przewyższają niedofinansowane instytucje publiczne. Wielokierunkowe leczenie alkoholizmu w prywatnych ośrodkach jest szybsze i skuteczne. Ośrodki terapeutyczne przyjmują zarówno osoby uzależnione od alkoholu, jak i te z otoczenia alkoholika, na przykład DDA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

eighteen + fifteen =