Alkoholik nie chce się leczyć – największy problem osób uzależnionych od alkoholu

Alkoholizm jest przewlekłą oraz chroniczną chorobą, która prowadzi osobę uzależnioną do degradacji życia. Siła woli do podjęcia decyzji o zaprzestaniu picia i podjęcia leczenia jest bardzo często niewystarczająca, dlatego też ważną kwestią jest pomoc osób z jej najbliższego otoczenia.

Uzależnienie od alkoholu – jak wpłynąć na decyzję alkoholika o dobrowolnym leczeniu ?

Właściwe postępowanie poprzez nieodrzucanie oraz wspieranie osoby uzależnionej od alkoholu pomaga w podjęciu decyzji o leczeniu oraz wyjściu z nałogu. Wszelkie próby zmuszania alkoholika do leczenia odwykowego nie są właściwym rozwiązaniem w sytuacji, gdy chcemy, aby on skończył z piciem.

Z kolei przymusowa terapia jest mniej skuteczna, bowiem osoba taka nie wykazuje chęci leczenia. W takim przypadku jego obecność w ośrodku odwykowym nie jest dobrowolna, w związku z czym po zakończonym okresie odwyku osoba taka wraca do nałogu.

Co prawda skuteczna pomoc alkoholikowi jest niezwykle trudna, ale nie jest to niemożliwe. W celu poddania się dobrowolnemu leczeniu należy takiej osobie stawiać granice, których przekroczenie będzie wiązało się dla niego z pewnymi konsekwencjami.

Leczenie alkoholizmu, a akceptacja alkoholika

W celu wyrażenia zgody alkoholika na dobrowolne leczenie niezbędne jest kierowanie po jego adresem jasnych oraz prostych przekazów. W przypadku braku wyciągania konsekwencji alkoholik utwierdzi się w przekonaniu, że nic złego mu nie grozi. Udzielenie pomocy osobie uzależnionej, która nie chce się leczyć wymaga nie tylko konsekwencji w działaniu, lecz także czasu, który pozwoli przekonać uzależnioną osobę do podjęcia leczenia.

Z kolei, gdy osoba uzależniona od alkoholu chce podjąć leczenie to wówczas trzeba ją wspierać w podjętej decyzji co pozwoli mu odstawić alkohol. Niemniej czasem chęć podjęcia leczenia nie gwarantuje trwałej abstynencji, dlatego niezwykle istotną kwestią jest wspólne uczestnictwo w terapii uzupełniającej, która pomoże wytrwać alkoholikowi w postanowieniu. Taki rodzaj wsparcia terapeutycznego umożliwia bieżące rozwiązywanie problemów alkoholowych oraz wspiera w pokonywaniu trudności trzeźwiejącego alkoholika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × one =