Te filmy o alkoholizmie musisz obejrzeć!

Alkoholizm to problem XXI wieku. Coraz więcej ludzi nie radzi sobie z obowiązkami dnia codziennego oraz stresem i sięga po alkohol. Dlatego też problem nadużywania alkoholu pojawia się w filmach. Zatem jakie filmy o uzależnieniu od alkoholu warto obejrzeć?

Zabawa, zabawa

Jest to polski film w reżyserii Kingi Dębskiej. Swoją premierę miał w 2018 roku. Film opowiada o losach trzech różnych kobiet – pani prokurator, chirurg oraz młodej studentki. Wszystkie kobiety piją alkohol, by poradzić sobie z problemami. W filmie widzimy, że problem alkoholizmu nie dotyka jedynie ludzi z marginesu społecznego. Zachorować może każdy z nas niezależnie od statusu społecznego oraz wykonywanego zawodu. „Zabawa, zabawa” ukazuje powolny upadek każdej z tych kobiet. Okazuje się że wsparcie w rodzinie i przyjaciołach nie wystarczy, by walczyć z nałogiem. Leczenie alkoholizmu może się udać jedynie, gdy sam chory dostrzega problem.

Pod mocnym aniołem

Kolejny polski film, który pokazuje chorobę alkoholową. Swoją premierę miał w roku 2014. Reżyser – Wojtek Smarzowski – w swoich filmach nie unikach trudnych tematów. Jest to adaptacja powieści Jerzego Pilcha. Bohater filmu – Jerzy próbuje uporać się z nałogiem, dzięki miłości do kobiety. Jednak samo postanowienie i miłość nie wystarczy. Jerzy powraca do nałogu, a tym samym obniża się jego poziom życia, ponieważ większość pieniędzy przepija. Bohater w końcu trafia do ośrodka zamkniętego, który zajmuje się leczeniem uzależnień. I właśnie w ośrodku poznajemy historię innych uzależnionych osób – reżysera, farmaceutki, kierowcy, fryzjerki, robotnika. Każdy z bohaterów coś stracił przez alkohol.

Lot

Film ukazuje uzależnienie głównego bohatera pomimo odpowiedzialności jaka nam spoczywa – jest bowiem pilotem samolotu. Whip ratuje podczas lotu życie pasażerów oraz ląduje uszkodzonym samolotem. Byłby uznany za bohatera, gdyby nie okazało się, że podczas lotu był pod wpływem alkoholu. Sam bohater nie zauważa swojego problemu pomimo, że otoczenie zwraca mu na to uwagę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 + 6 =