Syndrom DDA – jak go rozpoznać i skutecznie leczyć

Syndrom DDA

Każdy deficyt wyniesiony z okresu wczesnego dzieciństwa bezpośrednio przekłada się na funkcjonowanie człowieka w dorosłym życiu. Z biegiem czasu można nauczyć się intuicyjnie właściwego postępowania, jednak niekiedy zaburzenia na tle psychologicznym są na tyle poważne, że konieczna staje się interwencja specjalisty. Jedną z grup, która w sposób szczególny jest narażona na wpływ przeszłości w życiu codziennym są osoby z kręgu Dorosłych Dzieci Alkoholików.

Co to jest syndrom DDA?

Alkoholizm, podobnie jak każde inne uzależnienie nie jest tylko i wyłącznie problemem jednej, uzależnionej osoby. Cierpią wszyscy znajdujący się w najbliższym otoczeniu, a najbardziej narażone na szkody emocjonalne są dzieci. I to niezależnie od tego, czy pijany rodzic zachowuje się agresywnie, czy też spokojnie idzie spać i nigdy na dziecko nie podniesie ani głosu ani ręki. W każdej rodzinie, w której występuje problem alkoholowy (jak pokazują statystyki w skali kraju jest to ilość bardzo zatrważająca) dzieci nie rozwijają się w sposób prawidłowy. Najbardziej cierpi ich sfera emocjonalna – zaburzone zostaje poczucie własnej wartości, a także pojawiają się deficyty miłości. Dziecko często na siebie bierze winę za to co dzieje się w domu. Niestety, z tego się nie wyrasta. Osoby dorosłe cierpiące na syndrom DDA przez całe swoje życie odczuwają negatywne skutki. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że dzięki odpowiedniej terapii można je zdecydowanie złagodzić.

Jak leczyć syndrom Dorosłych Dzieci Alkoholików?

W pierwszej kolejności, osoba cierpiąca na DDA musi zaakceptować ten stan rzeczy i go zrozumieć. Jedynie pełna współpraca z terapeutą może przynieść oczekiwane skutki. Na terenie całego kraju funkcjonuje wiele ośrodków i poradni zajmujących się kompleksową terapią DDA. Podczas całego procesu terapeutycznego kładzie się nacisk na nakierowanie emocji na właściwe tory. Jeżeli to możliwe, to w grę wchodzi także odbudowanie relacji w najbliższym otoczeniu. Niestety osoby dotknięte DDA często powielają w dorosłym życiu wzorce wyniesione z domu rodzinnego.

Terapie Tu i Teraz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × 2 =