Rodzina alkoholika – jak żyć z chorym?

Uzależnienie od alkoholu to bardzo poważny problem. Rodzina alkoholika również cierpi i przeżywa dramat. Dzieci czują, że nie wszystko funkcjonuje tak, jak powinno. Współuzależnienie partnera to bardzo często pojawiający się syndrom.

Jak funkcjonować, jak się zachowywać, czego unikać w kontakcie z osobą uzależnioną?

Życie pod jednym dachem z osobą uzależnioną od alkoholu przynosi wiele cierpienia. Nawet jeśli alkoholik podejmuje próby wyrwania się ze szponów nałogu, uczęszcza na spotkanie grupy AA, to bardzo często po pewnym czasie taka osoba wraca do picia alkoholu. Wystarczy jeden raz, sięgnięcie po kieliszek czy piwo i cały problem rozpoczyna się od nowa. Rodzina jest już zmęczona ciągłymi obietnicami poprawy. Jak funkcjonować, jak się zachowywać, czego unikać w kontaktach z uzależnioną osobą? Eksperci od uzależnień radzą, aby pozwolić alkoholikowi ponosić konsekwencje swoich czynów. Partnerka nie powinna usprawiedliwiać pijanego męża w miejscu pracy, powinna też szczerze powiedzieć wszystkim członkom rodziny i znajomym jak wygląda sytuacja. Niektórzy mówią wprost i bardzo dosadnie, że należy pozwolić alkoholikowi upaść na samo dno, bo tylko wtedy będzie miał szansę się podnieść i podejmie próbę normalnego życia, bez uzależnienia.

Specjalistyczna pomoc

Oczywiście wyjście z uzależnienia nie jest proste i czasami wymaga wielu lat prób. Najlepiej od razu zwrócić się o pomoc do wybranego specjalistycznego ośrodka. Odpowiednio przeszkolone osoby potrafią ocenić stan alkoholika i dobrać właściwe leczenie. Czasami będzie to uczęszczanie na spotkanie grup Anonimowych Alkoholików, ale bywa także, że konieczne jest leczenie w zakładzie zamkniętym, ponieważ inne formy terapii nie przyniosą rezultatów. Czasem zdarza się, że rodzina odwraca się od chorego, ponieważ nie są w stanie dłużej znieść nie tylko cierpienia, ale też wstydu, jaki rodzinie przynosi chora osoba. Czasem partnerka odchodzi od uzależnionego partnera. Trudno się temu dziwić. Okazywanie wsparcia nie musi oznaczać godzenia się na zniszczenie swojego życia.

Więcej informacji jak rozmawiać z osobą uzależnioną znajdziesz pod poniższym linkiem https://zdrowo.pl/sponsorowane/jak-rozmawiac-z-osoba-uzalezniona-od-alkoholu/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

15 − 6 =