Nierówna walka z alkoholizmem – jak wyjść zwycięsko?

Alkohol jest bardzo powszechny w naszym życiu. Pojawia się w czasie rodzinnych uroczystości, letnich wieczorów przy grillu, czy imprez firmowych. Utrata kontroli nad ilością spożywanego alkoholu pojawia się niepostrzeżenie. Jak poradzić sobie z problemem alkoholowym?

Czy jestem chory?

Alkoholizm jest chorobą, która rozwija się powoli. Bardzo często osoba uzależniona od alkoholu przez długi czas nie zdaje sobie sprawy z istnienia problemu. Wieczorne wypicie drinka, czy kilku piw z kolegami to jeszcze nie jest powód do paniki.

Uzależnienie od alkoholu powoduje, że chory robi wszystko, by tylko móc się napić. Oszukiwanie, kłamstwa to codzienne rytuały alkoholika, który zrobi wszystko, by tylko móc zażyć alkoholu. Bardzo często osoby pijące są przekonane, że kontrolują picie. W końcu, gdyby nie chciały to, by nie piły. Prawda jest taka, że to alkohol kontroluje życie chorej osoby.

Jak sobie poradzić?

Leczenie alkoholizmu to proces wieloetapowy. Pierwszym etapem jest przyznanie, że istnieje problem, a chory wymaga leczenia. Kolejnym krokiem jest poddanie się farmakologicznemu leczeniu.

Kolejnym, bardzo trudnym etapem leczenia jest poddanie się psychoterapii. Psychoterapia może być indywidualna lub grupowa. Prowadzi do uzmysłowienia pacjentowi, że w jego życiu występują inne wartości. Rodzina, praca, przyjaciele to wszystko jest warte walki z uzależnieniem.

Zadaniem terapii jest przywrócenie alkoholika do normalnego życia, wykształcenie nawyków, które pomogą walczyć z codziennymi pokusami.

Czy można leczyć się samodzielnie?

Wsparcie terapeuty to nieoceniona pomoc w walce z uzależnieniem od alkoholu. Terapia bardzo często odbywa się w warunkach domowych pacjenta, który stara się żyć normalnie. Chodzić do pracy, funkcjonować w społeczeństwie. Leczenie w zakładzie zamkniętym nie zawsze jest koniecznością.

Leczenie alkoholizmu samodzielnie jest możliwe, ale na pewno jest dużo trudniejsze. W takiej sytuacji nieoceniona jest pomoc rodziny oraz przyjaciół, którzy będą wsparciem w trudnych momentach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 + two =