Leczenie odwykowe – jak wygląda?

W obecnych czasach ludzie żyją szybko i pracują bardzo dużo. Duże tempo życia powoduje, że coraz więcej osób popada w nałogi. Alkoholizm jest jednym z najbardziej popularnych uzależnień wśród ludzi. Wbrew powszechnemu przekonaniu, alkoholikiem może stać się każdy. To groźna i podstępna choroba, która nie zawsze jest łatwa w leczeniu. Na szczęście jest wiele klinik odwykowych, które pomagają w leczeniu tej choroby. W dużych miastach takich jak Kraków, leczenie alkoholizmu jest o wiele łatwiejsze.

Chęć leczenia to podstawa

Ośrodki terapii uzależnień to miejsca, w których ludzie mogą pokonać swoje choroby. Warto jednak pamiętać, że kluczowa dla całego procesu jest chęć zmiany. Jeśli osoba uzależniona od alkoholu zostanie skierowana na przymusowe leczenie, najbardziej prawdopodobne jest to, że wróci ona do nałogu.

Pierwszym krokiem do podjęcia leczenia uzależnienia jest uświadomienie sobie przez osobę uzależnioną, że ma ona problem. Dopiero po uświadomieniu sobie tego, można zastanowić się nad leczeniem. Leczenie odwykowe odbywa się w ośrodku zamkniętym. Powoduje to uniemożliwienie osobie uzależnionej zdobycia alkoholu podczas odwyku. Decydując się na wybór ośrodka odwykowego, wiele osób wybiera duże miasta, takie jak choćby Kraków. W dużych miastach dostępnych jest więcej dobrych ośrodków odwykowych.

Jak wygląda terapia?

Podstawowym krokiem leczenia uzależnienia jest zrozumienie, że ma się problem. Następnie warto udać się do specjalisty. Bardzo ważne w dobraniu odpowiedniej terapii jest poznanie pacjenta. W zależności od fazy uzależnienia, terapia będzie się odbywać w różnych formach. W przypadku początkowych faz, pacjent może podjąć leczenie na dziennym oddziale odwykowym. Dzienne oddziały odwykowe najczęściej znajdują się w dużych miastach jakich jak Poznań czy Kraków. Dlatego pacjenci z mniejszych miast mają problem w znalezieniu takich miejsc. W przypadku głębszej fazy, konieczne jest udanie się na prawdziwy odwyk.

Decydując się na pobyt w ośrodku zamkniętym, wielu pacjentów wybiera prywatne ośrodki. Czas oczekiwania w ośrodkach państwowych jest często bardzo długi. Długi okres oczekiwania jest niekorzystny dla osoby uzależnionej. Profesjonalne placówki odwykowe oferują pomoc na bardzo wysokim poziomie.

Każdy uzależniony jest inny, dlatego terapia odwykowa jest układana pod każdego pacjenta indywidualnie. Nie każdy pije z tego samego powodu. Leczenie odwykowe jest przede wszystkim szkołą życia. Pacjent uczy się co ma zrobić w sytuacji, w której będzie miał ochotę się napić. Poznaje swoją psychikę lepiej. Wie jak powinien zachować się, by skutecznie walczyć z nałogiem.

W niektórych przypadkach terapia odwykowa jest wspomagana farmakologicznie. Na rynku dostępnych jest kilka leków wspomagających walkę z uzależnieniem od alkoholu. Leki takie są dopierane wyłącznie przez specjalistów. Branie leków na własną rękę może okazać się tragiczne w skutkach.

Co dalej?

Po zakończeniu terapii wielu pacjentów wraca do rzeczywistości z zupełnie innym nastawieniem do życia. Jednak warto pamiętać, że terapia w oddziale zamkniętym to jedynie początek drogi. Kolejnym krokiem jest terapia utrwalająca. Trwa ona nawet kilka lat. Terapia ta polega na ciągłym kontakcie z profesjonalistami. Ważne jest, by nie zaniedbać regularnych wizyt w poradni. Z czasem wizyty te będą odbywać się coraz rzadziej.

Alkoholizm to podstępna choroba. Nie można się z niej wyleczyć całkowicie. Alkoholik już zawsze będzie musiał borykać się ze swoim uzależnieniem. Co prawda będzie ono uśpione. Jednak wystarczy chwila nieuwagi i jeden drink, by problem pojawił się ponownie. Dlatego właśnie osoby, które odbyły terapię odwykową muszą zachować czujność przez całe życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

15 − 7 =