Kiedy nie potrafisz przestać pić

„Ustawiczne pijaństwo powoduje zdziczenie umysłów.” Lucius Annaeus Seneca

Alkoholizm to inaczej zespół uzależnienia od alkoholu, choroba alkoholowa, toksykomania alkoholowa. To zaburzenie spożywania alkoholu etylowego. Niemożność zaprzestania przyjmowania go, życie w nietrzeźwości. Zachowanie takie powoduje pewien rodzaj przymusu psychicznego oraz somatycznego. Przyczyną alkoholizmu jest między innymi cykliczne spożywanie alkoholu. Powstrzymanie tego mechanizmu przez utrzymanie abstynencji, jest w oczach alkoholika niemal niemożliwe. Nad tym problemem muszą pracować również bliskie mu osoby, które są najczęściej współuzależnione. Alkoholizm bowiem nie dotyka jednostki, ale również jej rodzinę. Powoduje zmiany w zachowaniu i osobowości. Zawsze jest niebezpieczny.

Książki o alkoholizmie

Choroba ta jest na tyle powszechna, trudna do zwalczenia i utrzymania stanu abstynencji, że powstała cała masa ciekawych książek, które pokazują nam jej mechanizm działania, wspierają w walce z nią i dają przykład jak żyć w trzeźwości. Dzieła zarówno filmowe, jak i książkowe mogą być inspiracją i pierwszym krokiem w pokonaniu jej. Najważniejsze bowiem jest przyznać się przed samym sobą i bliskimi, że pojawił się problem, przebiegły wróg, który zawsze będzie nas utwierdzał w tym, że nas nie dotyka jego działanie. W tym, że możemy przestać pić, jak tylko przyjdzie nam taka ochota. Jednak jeśli będziemy już zdolni do zauważenia problemu, to nie wystarczy. Nie wystarczy powiedzieć sobie koniec. Przydatna w takim wypadku będzie literatura, która naprowadzi nas na dobry tor.

Książki naukowe i popularnonaukowe opisujące uzależnienie od alkoholu

  1. Bętkowska-Korpała B., Gąsior K., Maciek-Haściło B., Ryniak J. „Krótkoterminowa terapia par. Proces zdrowienia w uzależnieniu”
  2. Chodkiewicz J.: „Odbić się od dna? Rola jakości życia w przebiegu i efektach terapii osób uzależnionych od alkoholu”
  3. Erikson C.K. „Nauka o uzależnieniach. Od neurobiologii do skutecznych metod leczenia”
  4. Lindenmeyer J. „Ile możesz wypić”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sixteen − 8 =