Jak rozpoznać nawrót choroby alkoholowej? Jak się przed nim ustrzec?

Jak rozpoznać nawrót choroby alkoholowej Jak się przed nim ustrzec

Alkoholizm ma to do siebie, że może powrócić w najmniej oczekiwanym okresie życia. Powody nawrotu choroby są różne, ważne jest aby jak najszybciej zareagować.

Jak rozpoznać nawrót choroby alkoholowej?

Choroba ponownie może rozwijać się nawet tygodniami. Sygnalizuje ją pojawienie się następujących symptomów: nieuzasadnione odczuwanie smaku i zapachu alkoholu, sny alkoholowe, bezsenność, zaburzenia łaknienia, osłabienie, bóle głowy i ciała, uczucie rozdrażnienia, złości, wahania nastrojów, nasilenie negatywnych odczuć: zagubienia, niezadowolenia, bezradności, obojętności. Na wszystkie te stany dla chorego, lekarstwem wydaje się być alkohol.

Jak się ustrzec przed nawrotem choroby?

Terapia…

Najważniejszym co może ustrzec przed nawrotem choroby jest stałe uczęszczanie na terapie. Może być ona indywidualna, albo grupowa. Ważne jest jednak, aby mówić o wszystkich swoich problemach i uczyć radzenia sobie z nimi samemu. Na terapii pokazywane są sposoby na eliminowanie negatywnych emocji, terapeuta pokazuje, że świat jest nieco inny, niż myśli alkoholik. Uczęszczanie na terapię, może ustrzec przed nawrotem.

Unikanie miejsc, gdzie spożywa się alkohol

Leczenie alkoholizmu polega przede wszystkim na jego odstawieniu. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że w momencie, kiedy alkoholik przebywa w miejscach, czy towarzystwie, gdzie spożywanie alkoholu jest normalne, to może nie poradzić sobie z odmową. Dlatego też, aby ustrzec się przed nawrotem choroby, należy takich miejsc unikać.

Całkowite wyeliminowanie alkoholu

Dla alkoholika każdy drink, każdy kieliszek, nawet każda czekoladka zawierająca znikome ilości alkoholu może być czynnikiem wpływającym na powrót uzależnienia. Dlatego też ważne jest całkowicie wyeliminowanie alkoholu z życia. Dobrze jest również pozbyć się całkowicie alkoholu z domu. Jeżeli gdzieś w kredensie będzie stała butelka jakiegoś trunku, to w momentach załamania, w gorsze dni alkoholik może po nią sięgnąć i tym samym powrócić do uzależnienia. Cała rodzina musi więc przystosować się do życia z taką osobą.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

one × 4 =