Fazy nawrotu choroby alkoholowej

Z całą pewnością można stwierdzić, że choroba alkoholowa jest bardzo poważnym problemem dla wielu osób. Warto dowiedzieć się więcej na temat faz nawrotu choroby alkoholowej, aby wiedzieć, jak im przeciwdziałać.

Fazy nawrotu alkoholizmu

Zaprzeczanie

Pierwszą fazą nawrotu choroby alkoholowej jest zaprzeczanie. Alkoholik bardzo obawia się, czy wytrwa w trzeźwości i pojawiają się u niego takie objawy, jak obniżenie nastroju.

Unikanie

Unikanie oraz różnego rodzaju zachowania obronne to kolejna faza nawrotu. W tej fazie alkoholik izoluje się od innych oraz ukrywa swoje myśli i emocje.

Narastanie kryzysu

Fazy nawrotu alkoholizmu obejmują również etap narastania kryzysu. W tej fazie pojawiają się liczne problemy, mimo pozostawania w trzeźwości. Wśród nich wymienia się ucieczkę od kłopotów i obniżenie nastroju.

Utrata poczucia sprawstwa

Kolejnym etapem jest utrata poczucia sprawstwa. W tej fazie alkoholik pragnie jedynie poddać się oraz uciec. Oprócz tego pojawia się również brak kontroli.

Dezorientacja

Faza dezorientacji to kolejny etap nawrotu alkoholizmu. Ten stan objawia się trudnościami w radzeniu sobie z emocjami, a także kłopotami z koncentracją.

Depresja

Wśród faz nawrotu choroby alkoholowej można również wymienić depresję. Jest to stan, w którym brakuje chęci do działania oraz pojawiają się takie objawy, jak obniżony nastrój.

Utrata kontroli

Kolejna pojawia się utrata kontroli nad zachowaniem, w której odrzuca się pomoc innych. Odczuwa się również bezsilność.

Uświadomienie braku kontroli

Uświadomienie braku kontroli pojawia się jako kolejna faza. Związana jest z szeregiem alarmujących sygnałów, takich jak na przykład świadome kłamstwa.

Poczucie braku wyboru

Wśród różnych faz nawrotu alkoholizmu wymienia się także poczucie braku wyboru, kiedy człowiek czuje się jak w pułapce. Alkoholik szuka ucieczki i traci nad sobą kontrolę.

Powrót do picia

Ostatnią fazą jest powrót do picia. Pojawia się pierwsza wpadka lub tak zwane zapicie. Jest to destruktywna metoda radzenia sobie z różnymi problemami życia codziennego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

three + nine =