Fazy alkoholizmu – jak postępuje choroba alkoholowa

Uzależnienie od napojów alkoholowych jest chorobą, która dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Jest ona przewlekła i może być śmiertelna. Powoduje zmiany neurologiczne, a osoba uzależniona uciekając w nałóg wycofuje się z życia społecznego. Choroba alkoholowa postępuje fazami, z których każda ma inne objawy.

Etapy alkoholizmu

Można wyróżnić cztery fazy alkoholizmu: wstępną, ostrzegawczą, krytyczną i chroniczną. Jest to choroba, która rozwija się w czasie, dlatego każdy z tych etapów będzie miał inne objawy.

Faza wstępna może trwać nawet kilka lat, w czasie których otoczenie nie zauważa nadużywania alkoholu. Dla osoby uzależnionej upojenie jest przyjemną konsekwencją. Uspokaja, rozluźnia, pozwala na swobodniejsze kontakty międzyludzkie. Osoba uzależniona zaczyna szukać okazji do wspólnego świętowania, co jeszcze nie wzbudza podejrzeń otoczenia.

Faza ostrzegawcza rozpoczyna się wówczas, kiedy osobie uzależnionej nie wystarcza już spożywanie alkoholu z przyjaciółmi na imprezach. Zaczyna ona również regularnie pić w samotności, tak aby nikt nie widział. Pojawia się uczucie wstydu, a każda rozmowa na temat nadużywania alkoholu jest bagatelizowana. Na skutek spożywania sporej ilości napojów procentowych pojawia się luka pamięciowa i związane z nadużywaniem wyrzuty sumienia, do których żaden alkoholik nie chce się przyznać.

W fazie krytycznej picie alkoholu wymyka się spod kontroli. Osoba uzależniona często traci kontakt z rzeczywistością i zaniedbuje swoje codzienne obowiązki. Pojawia się głód alkoholowy i nierzadko próby samobójcze.

Ostatnia faza alkoholizmu

Uzależnienie od alkoholu na ostatnim etapie to faza chroniczna. Alkoholik traci pracę, status społeczny, zrywa kontakty z najbliższymi. Zaczyna on wpadać w ciągi alkoholowe trwające nawet kilkanaście dni. W okresach trzeźwości pojawiają się objawy odstawienne – wymioty, drgawki, drżenie rąk, lęki, depresja.

Organizm osoby uzależnionej jest prawie całkowicie wyniszczony. W tej fazie istnieje wysokie ryzyko śmiertelności. Jest to ostatnia szansa na podjęcie leczenia i wyjście z choroby alkoholowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

seventeen + 17 =