Dziedziczenie alkoholizmu – czy to możliwe?

Nie ulega wątpliwości, że uzależnienie od alkoholu to coraz częściej spotykany problem w szeroko pojętym społeczeństwie. Wiele osób zastanawia się, czy przykładowo dziedziczenie alkoholizmu jest w ogóle możliwe. Zdecydowanie warto bliżej przyjrzeć się temu tematowi i spróbować znaleźć odpowiedź na to nurtujące nas pytanie.

Dziedziczenie alkoholizmu

Przede wszystkim na samym wstępie warto sobie uświadomić, że to w głównej mierze od nas zależy, jakimi jesteśmy ludźmi i jakie wartości uważamy w życiu za najważniejsze. Jednak, jeśli chodzi o kwestię dotyczącą dziedziczenia alkoholizmu, to na sytuację tą można spojrzeć pod różnymi względami. Oczywiście, jak najbardziej możliwe jest to, że rodzic alkoholik nie da nam niestety dobrego przykładu. Bardzo często niestety dochodzi do tego, że dzieci widzą na własne oczy zły sposób prowadzenia się rodziców. To skutkuje tym, że zazwyczaj w dorosłym życiu, a czasem nawet już w nastoletnim wieku popełniają takie same błędy i schodzą na tą samą negatywną ścieżkę życia. Nie ulega wątpliwości, że wiele zależy tak naprawdę od tego, jaki przykład na co dzień dostaje dziecko. W przyszłości taka osoba bardzo często prowadzi się w ten sam sposób, co jego rodzic.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Należy jednak zdawać sobie sprawę, że nie zawsze sytuacja ta wygląda tak negatywnie. Bardzo często osobom takim udaje się prowadzić normalne, godne życie. Nie mają one żadnych problemów alkoholowych. Zakładają rodziny, posiadają potomstwo i zdobywają dobrze płatną pracę. Jednocześnie oczywiście odłączają się i zrywają wszelkie kontakty ze swoimi rodzicami. Jak widać, zdecydowanie da się również pójść taką właśnie drogą.

Podsumowując, jak doskonale widzimy dziedziczenie alkoholizmu jest jak najbardziej możliwe. Jednak to, że w naszej rodzinie występuje problem związany z alkoholem, to nie znaczy wcale, że również i nas będzie on dotyczył. W dużej mierze wszystko tak naprawdę zależy od indywidualnego człowieka i od tego jaką drogę w swoim życiu wybierze. Z pewnością taka osoba również może dużo w życiu osiągnąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

one × 4 =