Do jakich chorób może doprowadzić alkoholizm?

Polskie społeczeństwo jest trawione przez kilka fundamentalnych problemów. Jednym z nich są z pewnością uzależnienia, wśród których największą liczbę osób dotyka alkoholizm. Spożywanie alkoholu jest jedną z części polskiej kultury i tradycji, tak jak i ciche przyzwolenia na notoryczne upijanie się. Nie powinna więc nikogo dziwić liczba osób zmagająca się w naszym kraju z tym uzależnieniem. Skutki alkoholizmu objawiają się w kilku obszarach, wśród których chyba najistotniejszym jest stan zdrowotny osób uzależnionych.

Alkohol szkodzi zdrowiu

O negatywnym skutku wpływu nadmiernego spożycia alkoholu na organizm ludzki informują chociażby ostrzegawcze tabliczki, zawieszone w każdym sklepie oferującym tego typu asortyment. Oddziaływanie takie jest niezaprzeczalne i potwierdzone tysiącami przypadków osób, w których organizmie alkohol zasiał prawdziwe spustoszenie. Przynosi to także negatywne skutki dla służby zdrowia, bowiem koszt leczenia uzależnionych od alkoholu jest liczony corocznie w setkach milionów złotych.

Uzależnienie od alkoholu przekłada się bezpośrednio na występowanie kilku typowych chorób, związanych przede wszystkim z nadmiernym obciążeniem wątroby, układu trawiennego, a także obciążeniami psychicznymi i motywacyjnymi. Co szczególnie istotne, ponieważ im dłużej trwa nałóg, tym większe powikłania zdrowotne się pojawiają. W ostatecznym rozrachunku uzależnienie może doprowadzić nawet do śmierci.

Typowe choroby wywoływane przez alkoholizm

Jednym z najczęstszych skutków chorobowych alkoholizmu jest marskość wątroby. Choroba polega na stopniowym zwłóknianiu struktury wątroby, co zaburza jej prawidłową pracę, a w końcu doprowadza do zatrzymania jej funkcjonowania. Co ważne marskość wątroby może objawić się nawet wiele lat po wyjściu z nałogu.

Inną chorobą odalkoholową są zaburzenia funkcjonowania układu pokarmowego, w tym w szczególności zapalenie żołądka. Przekłada to się na problemy gastryczne, może doprowadzić także do choroby wrzodowej, która w zaawansowanym stadium może stanowić zagrożenie życia człowieka.

Najpoważniejsze chyba spustoszenie alkohol czyni jednakże w umyśle człowieka. Otępienie, przedwczesna demencja, depresja, zaburzenia maniakalne, psychozy, nerwice i zaburzenia osobowości – to tylko część zmian w obrębie psychiki, do jakich może doprowadzić alkoholizm. Nie warto więc trwać w tym nałogu, a społeczeństwo, w tym szczególnie młode pokolenia, należy stale uświadamiać o negatywnych skutkach wywoływanych przez alkohol.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × 1 =