Depresja po alkoholu – skutek, a może przyczyna?

Alkohol towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów i jego spożywanie nie wiąże się z negatywnymi skutkami, jeśli nie pije się dużo ani często. Niestety coraz więcej osób boryka się z uzależnieniem od alkoholu, co jest bardzo problematyczne nie tylko dla samego alkoholika. Co więcej, często nie widzi on problemu, przez co nie podejmuje leczenia, a na konsekwencje takich działań nie trzeba długo czekać. Leczenie alkoholizmu jest długim procesem.

Uzależnienie od alkoholu a depresja

Skutki alkoholizmu są wielorakie. Niektórzy sięgają po alkohol w wyniku stanów depresyjnych, aby poprawić sobie humor. Inni z kolei nabawiają się depresji z powodu jego spożywania. Alkohol przyczynia się do rozwoju zaburzeń psychicznych, co zostało już nawet potwierdzone badaniami naukowymi. Pojawiają się one szczególnie w okresie intensywnego nadużywania procentów. Może wystąpić nawet halucynoza alkoholowa, paranoja alkoholowa. Pojawiają się zespoły otępienia, zaburzenia osobowości i patologiczne zachowania. Trzeba pamiętać o tym, że długotrwałe przyjmowanie alkoholu prowadzi doprowadza do uszkodzeń i zaburzeń funkcjonowania całego układu nerwowego. Zgodnie ze statystykami alkoholicy są bardziej podatni na depresję. Jest to bardzo częste zaburzenie psychiczne w przypadku osób nadużywających alkoholu.

Depresji w wyniku alkoholizmu towarzyszą objawy w postaci pogorszonego samopoczucia, pogłębiającego się smutku i odizolowania. Alkoholik zaczyna być coraz bardziej pesymistyczny. Co ciekawe, zaobserwowano, że w przypadku kobiet nadużywających alkohol do zaburzeń nastoju dochodzi dużo częściej przed alkoholizmem. Z kolei u panów wygląda to tak, że to właśnie spożywanie alkoholu przyczynia się do rozwoju depresji a nie odwrotnie. Skutkiem depresji jest brak zainteresowania swoimi dotychczasowymi pasjami i odczuwania radości. Następuje spadek energii i coraz większe zmęczenie. Dodatkowo mogą pojawić się spadek poczucia własnej wartości, poczucie winy, myśli samobójcze, problemy z pamięcią i konfederacją, zaburzenia snu, niepokój, zmiany w apetycie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

9 + sixteen =