Czy alkoholizm to choroba?

Uzależnić można się praktycznie od wszystkiego, ale trudno chorobą nazwać na przykład uzależnienie od zakupów czy nawet hazard. Takie zaburzenia, mimo że poważne i czasem całkowicie dewastujące życie, nie wyczerpują nawet znamion choroby psychicznej – są właśnie zaburzeniami. Alkoholizm zaś zdecydowanie jest chorobą, przede wszystkim dlatego, że uzależnia nie tylko psychicznie, ale też fizycznie.

Skutki uzależnienia od alkoholu dla zdrowia

Alkoholizm nie tylko jest chorobą, ale też jest chorobą bardzo poważną. Każdego roku w Polsce wielu ludzi umiera bezpośrednio z powodu choroby alkoholowej. Trudno się temu dziwić – alkohol to silnie toksyczna substancja. Problem polega więc nie tylko na psychicznym uzależnieniu od niej, ale też na przyjmowaniu jej dużych ilości, co zupełnie niszczy wszelkie organy. Alkohol uszkadza przede wszystkim mózg, powodując śmierć komórek mózgowych, które przecież odpowiedzialne są za wszelkie funkcje organizmu. Najbardziej zaś szkodzi wątrobie, gdyż to ona odpowiedzialna jest za jego metabolizm i neutralizowanie toksyn. Alkoholicy często więc zapadają na marskość wątroby, a także doznają wielu innych problemów. Mają też problemy neurologiczne, zmniejszają się ich zdolności poznawcze, pogarsza się pamięć, a nawet zanikają uczucia wyższe. W pewnym sensie więc nie można mieć pretensji do alkoholika za to, jak się zachowuje, gdyż w pewnym momencie przestaje już nad sobą panować – tak samo nie można mieć pretensji do osoby chorej na cukrzycę czy na nerki. Oczywiście jednak zawsze można alkoholizm pokonać, a kluczowe jest to, by sam uzależniony tego chciał.

Jak pokonać uzależnienie od alkoholu?

Choroba alkoholowa ma to do siebie, że zawsze można z niej wyjść, niezależnie od tego, czy jest się alkoholikiem dopiero od niedawna, czy też pije się już od wielu lat i ma organizm zniszczony przez alkohol (tym bardziej, że wątroba może się zregenerować). Niemniej jednak nie można liczyć, że uda się zrobić to samodzielnie. Konieczna będzie specjalistyczna pomoc, a najlepsze skutki da pobyt w ośrodku leczenia alkoholizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × two =