Alkohol wśród młodzieży – czy jest się czym martwić?

W Polsce wiek inicjacji alkoholowej systematycznie się obniża. Jeszcze do niedawna po alkohol sięgali raczej starsi nastolatkowie, dziś robią to często dzieci jedenasto- i dwunastoletnie. Zastanawiasz się, czy jest się czym niepokoić? Podpowiadamy, w jaki sposób rozmawiać z dziećmi na ten temat i w jaki sposób rozpoznać uzależnienie od alkoholu.

Alkohol, a młodzież – jak o nim rozmawiać?

Obecnie wielu rodziców bardzo obawia się presji rówieśniczej, która może spowodować, że ich dziecko zacznie spożywać alkohol i się uzależni. Pamiętaj o tym, że bardzo ważne są w tym wypadku zasady wyniesione z domu. Dziecko przede wszystkim obserwuje, w jaki sposób do alkoholu podchodzą rodzice. Jeżeli widzi, że w domu pije się bez umiaru, istnieje duże prawdopodobieństwo, że samo też nie będzie znało granic.

O alkoholu należy również w domu rozmawiać. Błędem jest czynienie z niego tematu tabu lub pozwalanie na wszystko. Dziecko powinno dowiedzieć się od nas jakie są negatywne konsekwencje związane z nadużywaniem alkoholu, jak może odbić się to na zdrowiu i dlaczego tak łatwo się uzależnić.

Objawy alkoholizmu u młodzieży – jak rozpoznać?

Może zdarzyć się tak, że mimo naszych starań i dobrych relacji z dzieckiem przyłapiemy je na spożywaniu alkoholem. W takiej sytuacji bardzo wiele osób nie wie, jak zareagować. Jedno piwo nie jest jeszcze powodem do paniki – powinno jednak oznaczać poważną i spokojną rozmowę. Nastolatkowie uzależniają się o wiele szybciej niż dorośli. Rok regularnego picia (na przykład podczas imprez) może poskutkować chorobą alkoholową, z którą będą walczyć całe życie.

Z tego powodu rodzice powinni zachować szczególną czujność. Rozmawiajmy z dzieckiem o nawykach dotyczących spożycia alkoholu w jego grupie rówieśniczej. Zwracajmy uwagę na zmiany w jego zachowania. Zapach alkoholu unoszący się z ust, chwiejna postawa, szkliste oczy są ewidentnymi oznakami problemu. Zaniepokoić powinny nas również powtarzające się kłamstwa dzieci czy nagle zwiększone potrzeby finansowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

10 + one =